Lyže

Ako vybrať lyže

­Výber lyží sa môže javiť ako jednoduchý proces, pri ktorom si zájdeme do predajne či na e-shop a vyberieme pre seba lyže (napr. lyže dynastar alebo inú značku), prípadne pre ratolesti detské lyže. Je tu však množstvo parametrov, ktoré by sme mali zvážiť a to nie len či kúpiť nové lyže, využiť výpredaj lyží alebo siahnuť po ojazdenom kúsku.

Skúsenosti a očakávania

Preto si v tomto článku preberieme, ktoré veci je pred kúpou lyží dobré zvážiť. Treba zvážiť aj miesta, kam chceme chodiť lyžovať a teda či chodíme skôr na upravené svahy a zjazdovky alebo nás viac baví freeride, prípadne bežkovanie. Nemôžeme si teda ísť kúpiť len „obyčajné“ lyže. Pretože typov lyžovania je naozaj veľké množstvo.  Ako obyčajné lyže väčšina ľudí označuje práve zjazdové lyže. Tiež je dobré zvážiť ako často sa na lyžovačku vydáme. Raz za sezónu? Viac mesiacov? Prípadne aj viac krát do mesiaca? Tiež dôležitým aspektom je naša skúsenosť na svahu a teda či sme začiatočník, pokročilý lyžiar či dokonca expert.

Práve pre začiatočníkov je v posledných rokoch naozaj široká a kladie sa dôraz, aby bola ponuka naozaj široká. Práve začiatočníci si aj najrýchlejšie zvyknú lyže kúpiť a vybrať, a to nie len vďaka širokej ponuke ale skúsený lyžiar si vyberá lyže aj podľa svojich skúseností na svahu. Ten má ale ponuku aj o niečo užšiu ale samozrejme je si z čoho vyberať.

Výška a váha lyžiara

Lyže je samozrejme dôležité kupovať aj podľa výšky a váhy lyžiara. Je to dobré zvážiť predovšetkým, aby sme mali na svahu optimálne jazdné vlastnosti. Síce je základným pravidlom aby lyže merali približne po bradu lyžiara, ťažší lyžiar by si ale mal zabezpečiť o niečo dlhšie lyže, aby svoju váhu na nich lepšie rozložil. Je tiež dobré zvážiť nákup športových lyží, ktoré majú väčšiu tuhosť v ohybe.

Šírka lyží

Šírka lyží je dôležitá pre nastavenie optimálnych jazdných vlastností. Vo všeobecnosti platí, že čím menej skúsený lyžiar, tým by mali byť lyže širšie. Lyžiar si s nadobudnutými skúsenosťami vyberá stále užšie a užšie lyže. Je to preto, že široké lyže nám na svahu zabezpečia lepšiu rovnováhu. Keď sa lyžiar naučí rovnováhu udržiavať, široké lyže mu prestanú vyhovovať, pretože užšie ponúkajú lepšiu rýchlosť a obratnosť.

Dĺžka lyží

Dĺžka lyží dokáže podstatne ovplivniť jazdné vlastnosti lyží. Začiatočníci majú najčastejšie lyže dĺžky 140-160cm. U pokročilých lyžiarov je to 160 až 175cm avšak zlaté pravidlo je že u začiatočníkov by mala byť dĺžka cca po bradu lyžiara. U skúseného lyžiara môže byť dlhšia, nedoporučuje sa však o veľa dlhšia ako je výška samotného lyžiara.