Lyžiarky

Lyžiarska výstroj

Lyžiarska výstroj je niečím, bež čoho jednoducho lyžovanie nie je možné. Patria do nej nie len lyže a lyžiarky, ale aj množstvo ďalších vecí ako lyžiarske prilby, lyžiarske palice, lyžiarske oblečenie a mnoho iného. Pred jej nákupom musíme zvážiť, ktoré komponenty sú pre nás najdôležitejšie a ktoré sú len doplnkom.

Delenie výstroja

Lyžiarsky výstroj sa delí predovšetkým na dve hlavné kategórie. Základná a povinná výbava. Ďalej sú tu doplnky, ktoré spĺňajú skôr rolu zlepšiť komfort pri lyžovaní. Samotný výber však netreba podceňovať a mali by sme dbať na to, aby výstroj spĺňal naše požiadavky.

Lyže

Prvou vecou, ktorú si zabezpečí každý začínajúci lyžiar sú samotné lyže. Je to samozrejmé, pretože bez lyží by žiadne lyžovanie nebolo. Treba si však správne zvážiť, ktoré lyže sú pre nás vhodné. Ak sme pokročilý či skúsený lyžiar, už si pravdepodobne na základe našich skúseností dokážeme vybrať typ lyží, ktorý našemu lyžovaniu najviac vyhovuje. Ak sme ale začínajúci lyžiar, doporučujeme zvážiť kúpu zjazdových lyží. Tie sú určené práve na upravené svahy. A je najjednoduchšie sa na nich učiť lyžovať. Začiatočníci by mali tiež používať širšie lyže, pretože na nich sa dá jednoduchšie udržať rovnováha. Naopak experti kupujú častejšie užšie lyže, na ktorých už rovnováhu dokážu zvládnuť, ale umožnia im na svahu sa pohybovať rýchlejšie a svižnejšie. Experti tiež  kupujú dlhšie lyže ako začiatočníci. Začiatočníkom sa doporučuje výška cca po bradu lyžiara. Experti si kupujú dlhšie lyže, nedoporučuje sa však kupovať lyže oveľa dlhšie, ako je postava lyžiara.

Lyžiarky

Nemenej dôležité ako lyže sú určite lyžiarky. Na nich by si lyžiar tiež mal dať záležať a nevyberať si iba podľa veľkosti. Dôležitý je určite aj flex index, teda tuhosť lyžiarky. Ten by mal byť odrazom našich skúseností či prípadne váhy. Samozrejme aj veľkosť je dôležitá a nedoporučuje sa mať lyžiarku, ktorá nie je dostatočne veľká a tak lyžiara tlačí, alebo je naopak voľná a na nohe dobre nesedí.

Lyžiarske oblečenie

Lyžiarske oblečenie je dôležitou súčasťou výstroja. Na spodnú vrstvu sa najlepšie hodí termooblečenie ktoré nám od tela odvedie vlhkosť a pot a tak zabezpečí aby sme boli v suchu.