Lyžiarske oblečenie

Oblečenie na lyžovanie

Základnou časťou lyžiarskeho výstroja je bezpochyby lyžiarske oblečenie. A to nie len lyžiarske bundy či lyžiarske nohavice, ale dôležitá je aj spodná vrstva. Lyžiarske oblečenie by malo byť predovšetkým funkčné a teda neprepúšťať k telu chlad ani vlhkosť. A naopak vlhkosť od tela odvádzať. Takéto lyžiarske oblečenie pomáha, aby naše telo ostalo v teple a nedostal sa nám k pokožke chlad.

Aké sú typy oblečenia?

Jedným z najlepších typov oblečenia na lyžovanie je práve termooblečenie. To je charakteristické tým, že je veľmi tenké ale pritom veľmi účinné. Je to predovšetkým vďaka použitiu moderných technológií pri jeho výrobe. Je vyrobené tak, aby od tela odvádzalo vlhkosť a tým je telo v suchu a tým pádom aj v relatívnom teple a komforte. Termo oblečenie je určené ako najspodnejšia vrstva a teda by sme ju nemali dávať na iné oblečenie. Tým totiž dokážeme zamedziť jeho funkčnosti. Rovnako by sme nemali na seba dávať viac vrstiev tohto oblečenia, pretože sa tak znefunkční odvádzanie vlhkosti. Ideálne by mala byť nad termo oblečením iba jedna vrstva. V prípade lyžiara je ideálne vrchná vrstva lyžiarska bunda a spodná lyžiarske nohavice. Nohavice by mali spĺňať nie len nároky na teplo ale aj vodeodolnosť. Pretože na svahu sme v neustálom kontakte so snehom a prípadne aj dažďom. Ak by neboli nohavice nepriepustné, veľmi skoro by boli nohy mokré a tým by sa k telu dostal chlad. Lyžiarske nohavice sú tiež šité z pevných materiálov, ktoré je ťažké poškodiť či roztrhnúť. Tiež obsahujú množstvo úložného priestoru. Tu si však nedoporučujeme odkladať príliš veľa veci, pretože v prípade pádu sa môžu ľahko poškodiť, prípadne sa stratiť. Lyžiarska bunda je rovnako dôležitá ako nohavice. Tiež nás chránia pred chladom a poskytujú úložný priestor pre mobilný telefón, skipas a podobných vecí, ktoré pri sebe nosí snáď každý lyžiar.

Overaly

Overaly sú najviac zastúpené u detských lyžiarov. Tie majú výhodu, že sa k telu dieťaťa nedostane sneh a tak ani chlad. Je však aj množstvo starších lyžiarov, ktorí na overal nedajú dopustiť