Ski servis

Servis lyží

Lyžiarska sezóna sa už blíži, ale nemôžeme zabúdať sa o lyže aj starať. Správny servis lyží zabezpečí, aby sme na svahu lyžovali bezpečne a pohodlne.

Prečo robiť skiservis?

  • Pre rekreačného lyžiara je to predovšetkým pocit ľahšieho a samozrejme bezpečnejšieho ovládania lyží.
  • Pre pretekára je to dôležité pre jeho maximálne úspechy a väčšiu rýchlosť či točivosť.
  • Či už ale sme vrcholový lyžiar, alebo sa na lyže postavíme skôr rekreačne, servis je dôležitý pre perfektnú funkčnosť.
  • Ak je servis lyží správny, predĺži to aj ich životnosť.

Preto je dôležité servis lyží naozaj nezanedbávať.

Lyže, ktoré používame na svahu niekoľko rokov po sebe a neboli servisované, nemôžu správne fungovať. Najzákladnejším servisom je upravenie a vyleštenie. Hneď potom ako tento servis spravíme, spoznáme na lyžiach rozdiel. Z čoho sa ale taký servis lyží skladá?

Je to napríklad servis sklznice, hrán ale aj uhlovanie hrán. To sa dá zhrnúť do kategórie brúsenie na páse. Tieto úkony sú potrebné pre našu pohodlnú jazdu na lyžiach a to preto, že každé lyže sa časom opotrebujú, hlavne ak im na svahu dáme poriadne zabrať.  Tiež dôležitá súčasť servisu je voskovanie. Lyže by mali byť navoskované dostatočne na to, aby sa po svahu ľahko šmýkali. Ak lyže nie sú navoskované správne, môžu na seba naberať sneh, čo nám narobí problémy s naberaním rýchlosti a aj samotnou ovládateľnosťou. Voskovanie si dokáže lyžiar zabezpečiť aj doma sám. U začiatočníka je však lepšie zveriť to do rúk profesionála, aby boli lyže navoskované správne.

TIP: Nepodceňujte vlastnú bezpečnosť!

Lyže, ktoré sú nenabrúsené, sa na zľadovatenej zjazdovke nepríjemne skĺzavajú a zle sa ovládajú. Ak je zjazdovka tvrdá a zľadovatená lyže treba častejšie brúsiť. Ak to nerobíme, rýchlo sa nám začnú skĺzavať. Ak sú lyže nabrúsené správne, zvyšuje to aj ovládateľnosť a tým bezpečnosť na svahu.